دی ۱۲، ۱۳۸۸

خبر بسیار موثق از اتاق تهاتر بانک مرکزی در مورد چک های بانکی


بر طبق خبر کسب شده از یکی از کارشناسان اتاق تهاتر بانک مرکزی میزان چکهای کشیده شده بعد از انتخابات به میزان 60% کاهش پیدا نموده است .
این در حالی است که به گفته این کارشناس کمترین تعداد چکهای کشیده شده به ترتیب برای بانک سپه و سپس بانک صادرات و ملت است.
از او بپرسیدم , این از نظر بانک مرکزی به چه معنا است؟
او در جواب گفت : یک سقوط اقتصادی در بازار یعنی , یک بحران جدی
پرسیدم , چرا ؟
در پاسخ گفت: از آنجایی که نزدیک به 80% بازار برای معاملات عمده خود از چک استفاده مینمایند (پول وعده دار) کاهش استفاده از چک به معنای رکود شدید 60%در اقتصاد بازار است
پرسیدم چرا بانکهای سپه و ملت و صادرات اینگونه افت داشته اند؟
پاسخ داد :از آنجایی که سپاه بخش عمده اقتصاد را در اختیار گرفته و بانک انصار را تاسیس کرده است و حساب خود را از سپاه اصطلاحا جدا نموده است.در نتیجه گردش پول در حسابهای بانک سپه که متعلق است به ارتش بسیار کم بوده و همین میزان کنونی نیز غالبا چکهای کارمندی برای حقوق کارکنان ارتش بازنشسته و شاغل است که غالبا برای خرید اجناس به صورت اقساطی استفاده میشود.به این معنا که چکهای  بانک سپه  نیز در در چرخش چرخهای صنعت و بازار نقش با اهمیتی ندارد.
 وی افزود: بانک صادرات و ملت اگر کمکهای بانک مرکزی نبود تا کنون باید اعلام برشکستگی مینمودند زیرا در حدود 25 هزار برابر پول سپرده نزد خود اعتبار بی محل به مشتریان خود داده و اگر در یک روز تنها 5% افراد بخواهند به بانک مراجعه و پول خود را خواستار باشند,بانک نمیتواند پول آنها حتی به صورت چک پول به صاحب حساب برگرداند.
حدود 90% اعتبار پرداخت شده از طرف این بانکها نیز به تعدادی از افراد نیز داده شده است که تنها با در دست داشتن نامه ای از یک نماینده مجلس و یا ارتباطاتی با دولت از جمله حفاظت اطلاعات با یک تلفن و بدون هیچگونه تضمینی (سند ملک و یا کارخانه یا کارگاه تولیدی یا حتی تضمین بانکی) به طور میلیاردی وام به عناوین متفاوتی از جمله (خرید تجهیزات اداری و یا تهیه مواد اولیه برای تولید) دریافت و در اکثر موارد حتی یک قسط از آن نیز باز پرداخت نشده است .

(اتاق تهاتر : جایی در بانک مرکزی که چکهای بانکهای متفاوت به انجا می آید برای تصفیه حساب بین بانکها)


۲ نظر:

  1. من بعید میدونم چیزی جز ویرانه هایی از اقتصاد بعد از 3 سال بمونه البته با این سیاست هایی که دولت در پیش گرفته راستی کعلوم شد چرا بانک صادرات و سپه در الویت واگذاری د ربورس قرار گرفتن من که خودم همه حساب هامو به بانک های خصوصی منتقل کردم چون حداقل روی حساب کار میکنن و رو هوا اعتبارات استقراضی نمیدن

    پاسخحذف
  2. این نظر توسط نویسنده حذف شده است.

    پاسخحذف